dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ankestyrelse ind i Tøndersag

Ankestyrelsen går ind i sagen om de to søstre fra Tøndersagen
12. DEC 2007 15.24
Det sted, pigerne er anbragt på, får hård kritik af tidligere medarbejdere, og Ankestyrelsen vil nu undersøge, om pigerne får den pædagogiske hjælp, de har brug for.

Styrelsen går ind i sagen efter skriverier i flere medier, blandt andet dagbladet Politiken.

I sagen blev pigernes far i februar i år idømt 10 års ubetinget fængsel for incest mod sine døtre, og for at have stillet den ene af pigerne seksuelt til rådighed for andre mænd gennem flere år.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ankestyrelse-ind-i-toendersag

GDPR