Der er problemer med arbejdsmiljøet i det kommunalt finanserede Erhvervshus Midtjylland. Bestyrelsen for erhvervshuset har - på baggrund af en arbejdspladsvurdering fra oktober 2023 - igangsat en ekstern undersøgelse af det psykiske arbejdsmiljø, og den 9. april modtog huset desuden et undersøgelsespåbud fra Arbejdstilsynet, skriver TV Midtvest.
Mediet har fået indsigt i en rapport fra Arbejdstilsynet, der er baseret på interview med 28 nuværende og tidligere medarbejdere, to breve fra samme flok sendt til bestyrelsen samt arbejdspladsvurderingen fra 2023.
Undersøgelsespåbuddet skyldes en konkret mistanke om, at der er problemer i det psykiske arbejdsmiljø i Erhvervshus Midtjylland på kontorerne i Aarhus og Herning, står der i rapporten. Det fremgår desuden, at undersøgelsen skal resultere i 'en plan med konkrete handlinger, der kan genoprette det gode arbejdsmiljø i erhvervshuset'.
Erhvervshus Midtjylland er offentligt finansieret af de 19 kommuner, der er i Region Midtjylland. I alt fik de 40.012 mio. kr. i 2023, fremgår det af kontrakten med KKR Midtjylland. Hvert år hjælper huset 5.500 virksomheder med rådgivning og udvikling.
Overfusninger og frygt for ledelsen
I de to breve, der i februar blev sendt til bestyrelsen, skriver medarbejderne, at der er behov for at orientere om alvoren, og at de massive udfordringer gennem mange år aldrig er blevet taget hånd om.
En af de tidligere ansatte, der er blandt underskriverne, fortæller blandt andet til TV Midtvest, at medarbejdere er blevet kaldt kællinger, dumme og inkompetente.
Derudover blev medarbejdere i arbejdspladsvurderingen spurgt til, om deres kollegaer, så vidt de ved, bliver behandlet pænt uden mobning eller krænkende adfærd. Til det svarede 47,1 procent "nej" på Erhvervshusets kontor i Herning.
I Arbejdstilsynets rapport fremgår desuden flere eksempler på dårligt psykisk arbejdsmiljø.
Eksempler fra Arbejdstilsynets rapport:
- "XXX er flere end 10 gange blevet kaldt ind på et navngivet medlem af den øverste ledelses (red.) kontor og har fået fremvist 'vulgære pornofilm'. Senest er dette forekommet i foråret 2023."
- "XXX fik for nylig et telefonopkald fra et navngivet medlem af den øverste ledelse (red.), der med hævet og vred stemme sagde 'Hvad helvede har du gang i - tror du, det er dig, der er en del af den øverste ledelse i erhvervshuset'.
- "Ansatte oplyser om en fælles morgenmad med x ansatte, at et navngivet medlem af den øverste ledelse (red.) stående og pegende af en ansat med hævet stemme sagde 'nu holder du bare din kæft, nu gider jeg ikke høre mere fra din side - har du forstået - har du forstået? - du skal kun udtale dig om det, du har forstand på, men det bliver selvfølgelig ikke ret meget, for du har jo ingen forstand.'"
"Medlemmet af den øverste ledelse siger, at vedkommende ikke er stolt af episoden og oplyser videre, at 'jeg er et menneske, og jeg kan også blive vred'."
Bestyrelsesformand og borgmester bakker op
Bestyrelsen igangsatte i februar en ekstern undersøgelse, der skal kortlægge det psykiske arbejdsmiljø i Erhvervshus Midtjylland. Undersøgelsen forventes færdiggjort i løbet af maj. Første del af undersøgelsen præsenteres for erhvervshusets bestyrelse tirsdag den 14. maj.
Størstedelen af bestyrelsesmedlemmerne er udpeget af KKR Midtjylland, hvor Ikast-Brandes borgmester Ib Lauritzen (V) og Hedensteds borgmester Ole Vind (V) er hhv. bestyrelsesformand og -medlem. Foruden de to sidder også to byrådsmedlemmer fra Favrskov og Viborg i bestyrelsen.
Bestyrelsesformanden har ikke ønsket at stille op til interview, men fortæller til til TV Midtvest, at bestyrelsen bakker op om den nuværende direktør.
Direktøren oplyser, at han er enormt berørt af beskyldningerne, og at han "aldrig tidligere har oplevet en hetz", som den der aktuelt foregår.
mar
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.