ASSENS: Ved større hændelser, hvor Assens Kommunes nødberedskab aktiveres, skal seks lokale Røde Kors-afdelinger hjælpe med at støtte sårbare borgere.
Det fremgår af en ny aftale mellem kommunen og Røde Kors, som bliver en del af det samlede beredskab – blandt andet ved cyberangreb, ekstremt vejr eller længerevarende forsyningssvigt.
Kommunen vil fortsat prioritere livsnødvendig hjælp til borgere med særlige behov, mens samarbejdet skal sikre støtte til øvrige borgere og styrke det samlede beredskab.
- Der er ingen tvivl om, at vi både nationalt og lokalt står langt stærkere i en beredskabssituation, hvis myndigheder og civilsamfund hjælpes ad med at komme bedst muligt gennem krisen. Det er derfor en meget vigtig aftale, vi har indgået, og det er vores ambition, at den vil tjene som eksempel for yderligere samarbejde med civilsamfundet, siger borgmester i Assens Kommune Søren Steen Andersen (V) i en pressemeddelelse.
Aftalen bygger både på en partnerskabsaftale, som Assens Kommune indgik med Røde Kors i december 2024, og på erfaringerne fra Ukraine-indsatsen i 2022, hvor kommunen og de lokale Røde Kors-afdelinger samarbejdede om at modtage flygtninge.
Både praktisk og social hjælp
Ved større hændelser vil Røde Kors især bidrage med et psykosocialt beredskab. Det omfatter blandt andet tryghedsskabende tilstedeværelse i lokalsamfundet, hjemmebesøg hos sårbare borgere og psykosocial førstehjælp.
Derudover kan organisationen støtte med praktiske opgaver som uddeling af vand og forsyninger, drift af midlertidige samlingssteder, hjælp til indkøb af beredskabsvarer samt koordinering af frivillige.
Røde Kors vil derimod ikke løse opgaver, der indebærer myndighedsudøvelse, teknisk drift, sundhedsfaglige vurderinger eller ansvar for orden og sikkerhed.
Du kan læse mere om Røde Kors og Assens Kommunes samarbejdsaftale her.
ap
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.














