
Han henviser til, at det er gode tider for erhvervslivet, og derfor er det nu, der er mulighed for at få alle ind på arbejdsmarkedet:
- Den chance må ikke drukne i bureaukrati.
En undersøgelse fra Ugebrevet A4 viser, at jobcentrene har svært ved at få ledige i beskæftigelse. 75 procent af de ledige har ikke fået tilbudt et job fra deres lokale jobcenter den seneste måned.
- Det burde være lettere nu end nogensinde, siger Lars Barfoed, der ikke mindst vil have undersøgt, om der er forskel på de jobcentre, hvor der er to sidestillede ledere - en for de kommunalt ansatte og en for de ansatte under arbejdsformidlingen - og de pilotjobcentre som kun har én leder:
- På de fleste arbejdspladser er det nu engang sådan, at det er bedst med én leder, der har ansvaret, siger Lars Barfoed.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.