dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Investeringsselskab har indgået betinget købsaftale om den kommunaltejede Midtjyllands Lufthavn.
Lars Lauridsen, TV MIDTVEST/

Bestseller-ejer vil købe Midtjyllands Lufthavn af kommuner

Efter seks årtiers fælleskommunalt ejerskab er der indgået en betinget aftale om salg af Midtjyllands Lufthavn til investeringsselskabet Heartland.
15. MAJ 2025 11.20

Ni midtjyske kommuner har indgået en betinget aftale om at sælge Midtjyllands Lufthavn til investeringsselskabet Heartland, som også ejer tøjkoncernen Bestseller.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/bestseller-ejer-vil-koebe-midtjyllands-lufthavn-af-kommuner

GDPR