dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Bornholm ønsker 132 sommerhus-grunde

Hvis de bliver godkendt, kan byggeriet sende 140 mio. kr. ud i det bornholmske samfund
KORT NYT
21. FEB 2008 10.24
Bornholm skal have 132 sommerhusgrunde i såkaldt kystnære områder, besluttede teknik- og miljøudvalget onsdag ifølge DR Bornholm.

Om det bliver så mange, afgør Miljøministeriet.

Men udvalget udpegede områderne i går, og en beregning viser, at alene byggeriet af sommerhusene vil sende 140 mio. kr. ud i det bornholmske samfund, oplyser udvalgsformand Leif Olsen (SF).

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/bornholm-oensker-132-sommerhus-grunde

GDPR