Venstres leder Bjørn Dahl skrev ikke under og har over for dknyt undret sig over, at SF på den måde vil være med til at ”overrule pressefriheden”.
- Ja, det er usædvanligt, og det, der slog hovedet på sømmet, var historien om, at borgmesteren og kommunaldirektøren skulle være uvenner. Historien var udelukkende baseret på anonyme kilder, og den er decideret forkert, siger Stougaard.
- Dagbladet Roskilde kører for tiden en linie imod kommunen – og i særdeleshed mod borgmesteren – der mest minder om beskidt valgkamp i den sidste fase. Det er udover al anstændighed, og det har vi valgt at tage at tage afstand fra, offentligt.
- I det øjeblik Roskilde Kommune – eller borgmesteren – virkelig måtte lave fejl af betydning, så har avisen - i sin iver for at fremmane et negativt billede – tæppebombet offentligheden med ”Ulven kommer”-historier så mange gange, at arsenalet er opbrugt, og folk ikke tror på dem længere.
Tidligere på året var SF sammen med de øvrige partier – på nær borgmesterpartiet Socialdemokraterne – netop gået sammen om en næse til borgmester Poul Lindor Nielsen (S) efter en famøs sammenligning mellem tilstandene i Roskilde og Farum.
- Men med det nuværende presserum bliver vi andre, der går efter bolden, presset ind i et billede hvor der i stigende grad kun er plads til sort eller hvidt. Vi andre partier kan i stort eller småt have kritik af Socialdemokraterne, borgmesteren, eller for den sags skyld hinanden. Men der bliver ikke plads til sådanne gråtoner. I SF vil vi gerne være med til at erobre et presserum tilbage, hvor der er plads til gråtonerne, og hvor alt ikke med djævlens vold og magt bliver presset ind i en sort/hvid skabelon af en bladredaktion, uddyber Stougaard.
Henrik Stougaard, der har været med i lokalpolitik i Roskilde siden 1985, tøver ikke med at kalde den nuværende redaktionelle linie på Dagbladet Roskilde for uvederhæftig: De har i hans øjne gennem de seneste trekvart års tid bragt et stigende antal stort opblæste historier, som ikke holder vand.
Historier som ved anvendelse af almindelige hæderlige journalistiske metoder burde være droppet, før de nåede spalterne, mener altså Stougaard.
Udgaveredaktør Morten Jeppesen fra Dagbladet Roskilde har ikke yderligere kommentarer til kritikken.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.