KL kan acceptere en undtagelse, hvis der følger penge med.
Problemet med underbetaling og personalemangel er så akut, at Dansk Folkeparti kræver, at Folketinget uafhængigt af næste års overenskomst-forhandlinger garanterer de ansatte højere løn.
- Ord er ikke nok længere. Jeg mener, at vi allerede i forbindelse med kvalitetsreformen må sikre en højere løn, siger formanden for DF, Pia Kjærsgaard.
Formanden for lønudvalget i KL, Mads Lebech (K), er åben over for DF's forslag.
- Der er problemer med lønudviklingen i denne sektor, og hvis Folketinget finder en pose penge, så må vi affinde os med, at der er sat en mærkat på, så længe vi selv får lov til at udmønte dem ved forhandlingsbordet, siger Mads Lebech.
Finansminister Thor Pedersen (V) har dog ingen intentioner i den retning.
- Jeg vil ikke blande mig i overenskomst-forhandlingerne og ødelægge den gode, danske model, siger han.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.