dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Digital Tinglysning med knaster

KL i dialog med Tinglysningsretten om at løse tekniske problemer
KORT NYT
17. NOV 2009 13.39

Mange kommuner oplever problemer med den nye digitale tinglysning, fremgår det af en administrativ information fra KL, der har holdt møde med Tinglysningsretten om problemerne.

De problemer, som KL er orienteret om er koncentreret på fire områder:

  • Kommunerne modtager ikke så mange anmeldelser om ejerskifte som forventet
  • Tinglysninger går ikke igennem
  • Det er vanskeligt at komme i kontakt med den digitale tinglysning
  • Ændring af digital tinglysning - nu skal anmeldelse af fredninger også ske digitalt

 

ka

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/digital-tinglysning-med-knaster

GDPR