dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Erkender fejl i attentat-sag

Justitsministeren beklager, at politiet ikke med det samme rykkede ud til attentat
KORT NYT
9. MAJ 2006 13.41
Slagelse Politi erkender, at man straks skulle have sendt en patruljevogn, da en lokalpolitiker fra Korsør slog alarm efter et brandbombeattentat natten til mandag, skriver Ritzau.
- Ledelsen hos Slagelse politi erken­der, at der er blevet begået en fejl ved ikke omgående at reagere og sende en patruljevogn ud, siger justits­minister Lene Espersen (K), efter at ministeriet har været i kontakt med politistationen.

Sagen får ikke andre konsekvenser, end at politiledelsen har talt med den politimand, der afviste opkaldet.
- Det vigtigste for mig er, at sagen ikke gentager sig, siger Lene Espersen, der ser på sagen med stor alvor. cgt/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/erkender-fejl-i-attentat-sag

GDPR