Arbejdsløsheden vil også ramme kommunerne på anden vis.
- Bliver der fyret 5000 mennesker på Bornholm, så hjælper budgetgarantien ikke meget for Bornholms Kommune, fordi budgettet gælder for hele landet. Samtidig vil mange af de nye arbejdsløse skubbe mindre ressorcestærke personer ud af arbejdsmarkedet. Det vil ramme kommunerne, mener Flemming Storgaard.
Dermed går han i clinch med KL's udmelding, at
finanskrisen godt nok fører til færre skatteindtægter i kommunerne og større udgifter til kontanthjælp, men staten træder hjælpende til med penge, som afdelingschef i Økonomisk Sekretariat i Kommunernes Landsforenings (KL), Jens Bjørn Christiansen siger til Frederiksborg Amts Avis.
Statskassen finanserer eventuelle øgede udgifter til kontanthjælp og førtidspension via budgetgarantien, og dels er der et balancetilskud.
- Hvis kommunernes udgifter overstiger indtægterne, så siger staten som udgangspunkt: »I skal ikke tage penge op af kassen, det vil vi godt give«, siger Jens Bjørn Christiansen.
På den korte bane er der ikke noget, der rammer kommunerne, lyder det fra Jens Bjørn Christiansen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.