
Siden 2020 har KL og Forhandlingsfællesskabet haft fokus på at få flere af de kommunalt ansatte op på fuld tid. Og ifølge en ny analyse fra Momentum, går det den rigtige vej på ældreområdet.
Her er antallet af medarbejdere, der arbejder på fuld tid i ældreplejen, steget med næsten 9.000 siden 2017. Det betyder, at over 21.000 ansatte er på fuldtid – en stigning på 71 pct. Dermed arbejder 20,9 pct. af de ansatte på ældreområdet fuldtid mod 13,5 pct i 2017.
Det viser en ny analyse af Momentum.
- Allerede nu mangler vi medarbejdere på ældreområdet, og i en virkelighed hvor den mangel bliver større og større, bliver vi simpelthen nødt til at spille på alle tangenter. Derfor er det en kæmpe gevinst, at flere går op i tid – både for de ældre, den enkelte og for samfundet, siger Sofia Osmani (K), der er fungerende formand for KL's Løn- og Personaleudvalg.
Også formand for Forhandlingsfællesskabet og forbundsformand i FOA, Mona Striib, er begejstret for fremgangen af fuldtidsansatte, fordi man lokalt har været med til at skabe rammer, hvor det er lettere at arbejde fuldtid.
- Derfor er jeg især positiv over de arbejdspladser, som har skabt en kulturforandring. For det er dét, vi kan se, virker på den lange bane. Nemlig at ledelsen og medarbejderne taler åbent om arbejdstider, fleksibilitet, løn og pension – og at man lytter til hinanden, siger hun.
Fokus på fleksibilitet og økonomi
Det er forskelligt fra kommune til kommune, hvordan man er lykkedes med at få flere medarbejdere på fuldtid.
I Egedal har man efter en målrettet indsats hentet 124,5 timer ekstra om ugen, svarende til 3,4 årsværk. Det er ledelsen på de enkelte arbejdspladser, som har gået forrest i indsatsen for at få flere medarbejdere til at gå op i arbejdstid. Her har erfaringen været, at når enkelte medarbejdere går op i tid, er de andre kollegers motivation for også at gå op i tid større. Og derfor kan det være en vigtig, positiv spiral, man kan sætte i gang.
I Skanderborg har man haft succes med en åben dialog omkring arbejdstider, fortæller Venja Dalby Hansen, som er daglig leder på Plejecenter Kildegården i Skanderborg Kommune, hvor 11 medarbejdere er gået op i tid.
Her har plejecenteret indført ønskeplaner, hvor medarbejderne kan vælge en mere fleksibel tilgang med arbejdstiden og eksempelvis have 10-12-timers arbejdsdage og mere sammenhængende fri. En ny tværgående arbejdstid fra kl. 11-19 er også kommet til, så der er bedre tid til hygge og nærvær med borgerne under måltiderne eksempelvis, ligesom det er blevet muligt at have en ny fleksvagt med mødetid mellem kl. 6 og 8.
På Plejecenteret Christians Have i Solrød Kommune har man sat fokus på, hvad overgangen fra deltid til fuldtid kan have af betydning for de ansattes løn og pension.
- Især pensionen har været en øjenåbner for yngre medarbejdere, som simpelthen har fået et chok over, hvor mange penge det handler om på sigt, og har sagt: Hold da op, det er mange penge, og det kan jeg ikke sige nej til. Den bevidsthed har vi ligesom skullet massere frem, fortæller Caroline Klenø Nøjgaard, leder af Plejecenteret Christians Have.
Knap to ud af tre er stadig på deltid
Momentums analyse viser, at tendensen gælder på tværs af stillingerne indenfor ældreplejen. Således har der været en fremgang i antallet af fuldtidsansatte sygeplejersker fra 26,8 pct. til 37,2 pct., fra 17,7 pct. til 27,4 pct. blandt social- og sundhedsassistenter, og fra 9 pct. til 17,1 pct. blandt social- og sundhedshjælpere.
Den laveste fremgang er blandt ikke uddannet social- og sundhedspersonale. Her er stigningen på 3,2 procentpoint, fra 4,1 pct. til 7,3 pct.
Det er særligt de ansatte, der tidligere har arbejdet 28-31 timer, som man har fået op på fuldtid.
Samlet set er hovedparten af de ansatte i ældreplejen dog fortsat på deltid. Knap to ud af tre, 62,1 pct. arbejder således stadig deltid, mens andelen af ansatte på fuldtid nu er på 20,9 pct. Resten er timelønnede.
esl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.