En række fjernvarmeselskaber meddeler nu ifølge brancheforeningen Dansk Fjernvarme, at de ikke har tænkt sig at gøre brug af en nyligt fastslået mulighed for lade ejerne gøre krav på forrentning af deres indskudskapital.
Det er Energitilsynet, der har åbnet for en ny praksis i en sag vedrørende Eniig Varme i Herning, men den gælder også for 56 andre selskaber, der har lignende sager liggende. Sagen blev først omtalt af Jyllands-Posten, som specielt nævnte Hofor Fjernvarme i København og Trefor Varme i Trekantområdet som andre kandidater til at trække penge til ejerne ud af selskaberne.
Trefors ejer, Ewii, afviser imidlertid at gøre brug af muligheden, og også Fyns Fjernvarme oplyser, at det ikke kommer på tale at trække penge ud til ejerkommunerne. Ifølge Dansk Fjernvarme har også Energi Ikast, Fredericia Fjernvarme, Fjernvarme Horsens og Skive Forsyning har afvist at benytte sig af muligheden for at forrente indskudskapitalen.
Det selskab der gav anledning til hele postyret, Eniig Varme, har også meldt sig med sin egen version, idet man til forskel fra de andre bekræfter, at der vil blive trukket penge ud, og at de dertil nødvendige beløb vil blive opkrævet hos fjernvarmekunderne årene frem til 2020. Selskabet tilføjer dog, at der ikke er planer om prisstigninger på varmen i Herning.
Dansk Fjernvarme er som brancheforening langt fra tilhænger af at benytte den nye mulighed for at trække penge ud til ejerne af fjernvarmeselskaberne og glæder sig derfor over de fjernvarmeselskaber der oplyser at de ikke vil gøre det:
- Jeg vil gerne understrege, at det er en ret og ikke en pligt, fjernvarmeselskaberne har for at forrente deres indskudskapital, siger Dansk Fjernvarmes direktør Kim Mortensen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.