dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Frafalden NB'er i Vejle skifter til DF

KORT NYT
12. AUG 2025 6.25

VEJLE: Byrådsmedlem Eva With, som for ni måneder siden meldte sig ud af Nye Borgerlige, har nu meldt sig ind i Dansk Folkeparti. Det skriver TV Syd.

Dermed følger hun sin partifælle Rune Bønnelykke, som blev ekskluderet af Nye Borgerlige i 2023 og derpå tilsluttede sig DF. De to udgør nu tilsammen DF's gruppe i Vejle Byråd, og de stiller begge op for partiet til KV25.

- Jeg har lyst til at forblive i politik, og det vil være svært at stille op som løsgænger, siger Eva With om sit partiskifte, og samtidig betoner hun, at Rune Bønnelykke og hun er meget enige i deres politiske holdninger.

ak

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/frafalden-nb-er-i-vejle-skifter-til-df

GDPR