FREDERICIA: Byråds- og regionspolitikeren Karsten Byrgesen har meldt sig ind i Moderaterne, men han er løsgænger lidt endnu, skriver TV Syd. Han har nemlig ikke fået tildelt et mandat til at kunne repræsentere Moderaterne.
Karsten Byrgesen skal igennem en formel proces i Moderaterne, før han kan få et mandat. Medlemmerne i kredsene skal pege på, hvem de gerne vil have på stemmesedlerne ved det kommende kommunal- og regionsrådsvalg den 18. november 2025.
Karsten Byrgesen var medlem af Nye Borgerlige indtil januar 2024 og har siden været løsgænger. Han fortæller, at hans bevæggrund for at skifte til Moderaterne er, at han ikke havde mulighed for at forhandle, mens han sad i Nye Borgerlige.
SRS
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.