FREDERIKSBERG: Metrobyggeriet har til tider virket uendeligt, men nu kan man med overbevisning i stemmen sige: ’Det er overstået lige om lidt.’ Og når Københavns nye metrolinje, Cityringen, åbner næste søndag, vil beboerne på Frederiksberg blive mødt med noget mere luksuriøse omgivelser end resten af københavnerne, som må nøjes med skrabede modeller, skriver Politiken.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.