SYDDANMARK: To Svendborg-læger har fusket med journaler og falske ydelser for op mod 1,8 mio. kr. og er frataget deres ydernummer. Det får Venstres formand for Folketingets sundhedsudvalg, Jane Heitmann, til at bede sundhedsminister Magnus Heunicke om en forklaring på, om regionernes it-systemer er gode nok til at afsløre snyd. Det skriver TV2 Fyn.
- Det er helt afgørende at finde ud af, om it-systemerne i regionerne er sat op til at fange de her statistikker, når statistikkerne stikker af i den ene eller den anden retning. Det bliver vi nødt til at blive lidt klogere på, siger Jane Heitmann til tv-kanalen.
De to læger har sendt regninger til regionen for fiktive behandlinger og konsultationer, og det er det, der får Heitmann til at spørge, om der er basis for et nationalt it-system, og hvorvidt det er det samme, der i dag bruges i alle regioner.
ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.