dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ingen kan stilles til ansvar for ulovlig jordforurening i Køge

Firmaer bag jordtransport findes ikke mere, viser advokatundersøgelse. Oprydning bliver op til regionen, og det kan blive langvarigt.
9. OKT 2024 13.30

KØGE: Det er ikke muligt at finde nogen til at betale for oprydningen af omkring 23.000 tons forurenet jord, som ulovligt er kørt ud på en mark ved Tessebølle i Køge Kommune i 2020.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ingen-kan-stilles-til-ansvar-for-ulovlig-jordforurening-i-koege

GDPR