
NORDSJÆLLAND: Kongernes jagtmarker - Parforcejagtlandskabet i Store Dyrehave, den sydlige del af Gribskov, Jægersborg Dyrehave og Jægersborg Hegn er indstillet til optagelse på UNESCOs liste over verdensarv af et ekspertpanel fra the International Council of Monuments and Sites.
Foreløbig ser det positivt ud for de to rent danske nomineringer, Brødremenigheds-byen i Christiansfeld og Parforcejagtlandskaberne i Nordsjælland. Begge steder anbefales indskrevet på Verdensarvslisten, oplyser Kulturministeriet.
- Eksperternes indstilling et stort skridt på vej mod listen for de tre skove, men komiteen har før afvist indstillede kandidater, så intet er afgjort, siger museumsdirektør Jette Baagøe, Dansk Jagt og Skovbrugsmuseum, der er formand for styregruppen bag ansøgningen, til Frederiksborg Amtsavis.
Begrundelsen for nomineringen af det nordsjællandske parforcejagtlandskab er, at det er et enestående eksempel på udvekslingen af og udviklingen i den i europæiske baroks værdier indenfor landskabsdesign.
Afgøres til sommer
Skovene er nomineret som kulturlandskaber, ikke som natur, men det er håbet, at en optagelse på listen vil beskytte de gamle skove i fremtiden, forklarer Jette Baagø. Arbejdet med at få skovene nomineret begyndte i 2009, og er sket i samarbejde mellem tre statslige styrelser, syv kommuner og Dansk Jagt- og Skovbrugsmuseum.
For den tredje nominering - som laves i samarbejde med andre lande - 'Viking Age sites in Northern Europe', som involverer Trelleborg, tegner billedet sig umiddelbart ikke så lyst, idet ICOMOS har anbefalet, at ansøgningen skal forbedres, hvis den igen skal vurderes.
Det er op til UNESCOs verdensarvskomité at beslutte, hvilke kandidater der optages på listen. Det sker i dagene 3.-5. juli.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.