Hos Jobcenter Haderslev har udmeldingen udløst stor aktivitet. Sammen med jobcentret i Kolding og 3F er jobcentret i Haderslev gået i gang med en plan for, hvordan de afskedigede undgår at gå ledige i særlig lang tid. Det er vigtigt, at arbejdet hurtigt bliver sat på skinner, og at medarbejderne er klar over, at jobcentret vil gøre alt for at hjælpe.
Også ved afskedigelserne på Danish Crown i sommer trådte jobcentret til for at hjælpe. På det tidspunkt var der rekordlav arbejdsløshed i Haderslev Kommune. I dag er situationen dog en lidt anden. Større arbejdsløshed og en finanskrise gør det sværere at sende de afskedigede medarbejdere direkte videre ud i andre jobs.
En del af medarbejderne må derfor forberede sig på, at de må i gang med en opkvalificering eller efteruddannelse for at kunne få et nyt job.
– Der er ingen tvivl om, at vi står overfor en større udfordring nu, og derfor må vi også tænke visionært og utraditionelt. Den opgave er jeg sikker på, at jobcentret sagtens kan løfte i samarbejde med LM Glasfiber og de relevante fagforbund. Vi skal desuden sørge for, at de medarbejdere, der har brug for det, får den efteruddannelse, der måtte være nødvendig, siger formand for Arbejdsmarkedsudvalget, Finn Lykkeskov.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.