IKAST-BRANDE: Udlændinge- og integrationsminister, Mattias Tesfaye (S) skal nu i et samråd for at forklare, hvorfor regeringen endnu ikke har etableret et særskilt udrejsecenter for de kriminelle afviste flygtninge, oplyser TV Midt-Vest. Det spørgsmål har Venstres udlændinge- og integrationsordfører, Mads Fuglede, stillet efter udsigten til økonomisk kompensation til de nærmeste naboer til udrejsecenteret.
Naboer har i flere år berettet om utryghed som følge af de beboere, der færdes på udrejsecentret. Der er tale om en blandet persongruppe bestående af udviste kriminelle, afviste asylansøgere og personer på tålt ophold. Borgmester i Ikast-Brande Ib Lauritsen (V) kalder kompensationen "et plaster på såret, der ikke løser det grundlæggende problem".
Det er besluttet at opdele nærområdet i tre zoner med varierende mulighed for at opnå økonomisk kompensation fra staten: Et opkøb eller en engangskompensationer fra 50.000 kr. til 150.000 kr.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.