
AARHUS: Letbanen udvikler sig til en økonomisk bombe under den kollektive trafik i Aarhus. Ikke blot overskred anlægsudgifterne budgettet med mere end en mia. kr., nu viser en ny analyse, at driftsudgifterne næste år vil andrage 78 mio. kr. eller 35 mio. kr. over det oprindelige budget - næsten en fordobling.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.