dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Det er især unge, der har arbejdet som podere i lyntestcentrene under coronaepidemien. Her er det et lyntestcenter på Frue Plads i København.
Mathias Svold, Ritzau Scanpix (arkiv)

Lyntestcentre lukker: Tusindvis af podere har sidste arbejdsdag

Især unge og efterlønnere har arbejdet som podere i lyntestcentre. De er nu ledige til andet arbejde.
6. MAR 2022 8.35

Lyntestcentre har været at finde over det meste af landet i løbet af epidemien. Men fra søndag er det slut. Det betyder, at tusindvis af podere over hele landet får plads i kalenderen til at tage andet arbejde.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/lyntestcentre-lukker-tusindvis-af-podere-har-sidste-arbejdsdag

GDPR