
Regningen til de bornholmske skatteydere kommer til at lyde på mere end 1,1 millioner kroner.
Det kan man regne sig frem til, hvis man ser på KL's hjemmeside. Her kan man læse, at en kommunaldirektør i en kommune, hvor der er mellem 40.000 og 59.999 indbyggere er berettiget til en månedsløn på 116.500 kr. Hertil kommer et særligt tillæg på 170.500 om året eller godt 14.000 kr. om måneden. Det giver en månedsløn på cirka 130.000 kr.
Og da Uwe Jacobs i følge gældende regler har ret til 9 måneders løn i forbindelse med sin opsigelse, kommer regningen til at lyde på omkring 1.170.000 kr, oplyser TV 2 Bornholm.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.