dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Mette F. støtter debat om nyt bud på ældrepleje

KORT NYT
18. JUL 2023 7.02

Først var det Moderaterne, der kom på banen med et forslag om, at danskerne i fremtiden selv skal spare op til en del af ældreplejen. Mandag fulgte Socialdemokratiets politiske ordfører, Christian Rabjerg Madsen, trop. Og han har opbakning hos statsminister Mette Frederiksen (S).

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/mette-f-stoetter-debat-om-nyt-bud-paa-aeldrepleje

GDPR