dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Minister i samråd om samtale-cirkus

Protestbølgen mod regeringens såkaldte samtale-cirkus fortsætter med uformindsket styrke. Nu har SF kaldt beskæftigelsesministeren i samråd
KORT NYT
6. MAJ 2010 6.19

FOLKETINGET: Op mod 100.000 meningsløse samtaler er konsekvensen af en bekendtgørelse fra Beskæftigelsesministeriet, skønner Kommunernes Landsforening. Og det er en unødvendig belastning af både de alvorligt syge, som bekendtgørelsen omfatter og af kommunerne. Så stormen af protester fra KL og en lang række kommuner fortsætter, skriver Kristeligt Dagblad.

Et bureaukrati, der er i skærende kontrast til Inger Støjbergs kampagne 'Væk med bøvlet'. Og som heller ikke passer godt sammen med regeringens krav til kommunerne om, at de skal spare og være mere effektive, mener KL.  

Og nu slutter SF sig til protestkoret ved at kalde beskæftigelsesminister Inger Støjberg (V) i samråd for at gøre rede for sagen. Arbejdsmarkedsordfører Eigil Andersen spørger bl.a. 'hvorfor vil ministeren tvinge langtidssyge, der kæmper for deres liv på grund af kræft, hjerneblødning eller anden svær sygdom og som delvist passer deres job, til samtaler hver måned i stedet for som nu hver tredje måned?'

mou 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/minister-i-samraad-om-samtale-cirkus

GDPR