dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Der er problemer med religiøs social kontrol på Munkevængets Skole i Kolding, har flere ansatte fortalt Arbejdstilsynet.
Søren Gylling/Jysk Fynske Medier/Ritzau Scanpix

Minister om religiøs social kontrol på folkeskole: Bekymrende

Kolding Kommune får statsligt tilbud om rådgivning, efter at ansatte på skole har fortalt Arbejdstilsynet om et "haram-politi", hvor elever holder øje med hinanden.

KOLDING: Nogle elever på Munkevængets Skole i Kolding går og holder øje med, om andre elever på skolen spiser svinekød, om de overholder ramadanen, og om de på anden måde følger muslimsk levevis.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/minister-om-religioes-social-kontrol-paa-folkeskole-bekymrende

GDPR