Miljøstyrelsen sætter et nyt måleprojekt i gang for at undersøge udledninger fra et biogas- og pyrolyseanlæg ved Smidstrup i Nordjylland. Det skriver Jyllands-Posten. Projektet skal kortlægge, hvilke stoffer der udledes til luften, og opgaven sendes i udbud, mens et parallelt analysearbejde allerede er i gang i samarbejde med DTU.
Initiativet kommer efter beretninger fra naboer, der oplever forskellige symptomer. Indtil videre har målinger vist, at anlægget overholder gældende grænseværdier, og sundhedsmyndighederne har ikke påvist en entydig sammenhæng.
Miljøstyrelsen oplyser, at formålet er at sikre, at intet overses: "Sundhedsmyndighederne har ikke indtil videre kunnet påvise en entydig sammenhæng mellem anlæggets produktion og de symptomer, borgerne oplever. Formålet med analysen er eksplorativt at blive mere sikker på, at der ikke er noget, der overses i forhold til anlæggets udledninger."
Ifølge Jyllands-Posten har flere borgere bl.a. oplevet udslæt på kroppen, blister i munden, hovedpine, næseblod og en influenzalignende fornemmelse.
Ejeren afviste dog, at anlægget gør folk syge, og peger på manglende dokumentation, da avisen snakkede med ham.
- Der er taget på den anden side 130 prøver det sidste år. Vi har rapporteret ind til Hjørring Kommune og Miljøstyrelsen, og intet er blevet fundet. Jeg har 30 mand ansat på anlægget, der går rundt derude 40 timer om ugen. Ingen af dem er blevet syge, sagde Daniel Overgaard bl.a.
ap
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.












