dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Frustration i Region Sjælland:
National millionpulje til renere drikkevand lader vente på sig

Millionpuljen, der skulle rette op på drikkevandsproblemerne i hele landet, er fortsat lukket et år efter vedtagelsen af den nationale PFAS-handlingsplan.
3. JUN 2025 14.09

SJÆLLAND: Selvom den nationale PFAS-handlingsplan blev vedtaget for et år siden, er det fortsat ikke åbnet for den pulje på 100 mio. kr., som staten har øremærket til oprensning af drikkevandet i regionerne. Det har skabt frustration hos regionspolitikerne på Sjælland: 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/national-millionpulje-til-renere-drikkevand-lader-vente-paa-sig

GDPR