dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ni forslag til byvåben i Fredensborg

Borgerne kan byde ind med deres mening op til sommerferien
KORT NYT
27. APR 2006 15.23
Svane og krone er nogle af de gennemgående symboler på de ni forslag, som ny Fredensborg Kommune har modtaget fra de fire kandidater, som blev indbudt til at komme med bud på nyt byvåben.

De ni forslag er fra i dag offentliggjort her på www.fredensborg.dk, på de to rådhuse i Kokkedal og Fredensborg og på de to kommuners tre biblioteker.

Sammenlægningsudvalget vil inden sommerferien træffe den endelige beslutning om, hvilket byvåben der skal være fremtidens kendetegn for den nye Fredensborg Kommune.

Dog har borgerne mulighed for indbyrdes at se og debattere de ni forslags styrker og svagheder via fredensborg.dk, hvor man kan give sin mening til kende.

Designerne af de ni forslag er Ronny Andersen, kongelig våbenmaler, kommunikationsbureauet Bysted A/S, grafisk designer Ole Søndergaard og Fænø Design Aps.
/mel

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ni-forslag-til-byvaaben-i-fredensborg

GDPR