Efter år med fald i antallet af førsteprioritetsansøgninger til læreruddannelsen, er der i år sket en stigning på ni pct. i forhold til 2014, oplyser Danmarks Lærerforening.
- Det er positivt, at flere nu igen vælger læreruddannelsen som førsteprioritet. Men vi må også understrege, at vi kommer fra et lavt leje, så det er forhåbentlig kun første skridt fremad på vejen mod øget interesse for at blive folkeskolelærere, siger Gordon Ørskov Madsen, formand for Overenskomstudvalget i Danmarks Lærerforening.
Hvis man ser tilbage på 2010, så var der dengang 3518 førsteprioritetsansøgere til læreruddannelsen mod 2745 i år. Formanden for Overenskomstudvalget mener, at folkeskolen er i en alvorlig situation, og at der i den grad er brug for, at flere vælger læreruddannelsen. Han nævner i den sammenhæng også, at mange kommuner har svært ved at rekruttere lærere til ledige stillinger. Det skyldes især, at 25 pct. flere lærere helt har forladt folkeskolen inden for et år.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.