KØBENHAVN: Esben Danielsen tiltræder fra nytår stillingen som fagdirektør i Københavns kultur- og fritidsforvaltning, oplyser kommunen.
Han kommer fra et job som direktør i Lokale- og Anlægsfonden, hvor mødesteder og fællesskaber i hans tid har haft et særligt fokus. Tidligere har han været udviklingsdirektør i Roskilde Festival, og som ung stiftede han sammen med nogle venner det regionale spillested Gimle i Roskilde.
Kultur- og fritidsborgmester Franciska Rosenkilde (ALT) glæder sig over ansættelsen af en stærk kulturprofil:
- Esben Danielsen kommer med en masse kompetencer, viden og erfaring fra kultur- og fritidslivet, og jeg er overbevist om, at han kan være med til udvikle Københavns kultur- og fritidsliv, siger hun.
Den nye kulturdirektør er 48 år og bor med sin hustru og tre børn i Roskilde.
ak
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.