SLAGELSE: I alt fire chefer er på vej ud i Slagelse Kommune, skriver sn.dk. Chefen for sundhed og ældre Charlotte Kaaber siger sit job op, fordi hun ikke kan se sig selv fortsætte på grund af besparelser på sit område samt en ny struktur med direktører. Den nye struktur spiller også ind for chefen for kommunale ejendomme Rune Overlade, der også har sagt op.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.