HERNING: Indsatsen over for ledige a-kassemedlemmer og kontanthjælpsmodtagere skal være mere borgerrettet, så den i endnu højere grad skaber værdi for den enkelte. Det fremgår af en ny indsatsplan for ledige, som Herning Kommunes Beskæftigelsesudvalg netop har fremlagt.
Midlet til at nå dette mål er en mere sammenhængende indsats, større brugerinddragelse, en klarere formålsbeskrivelse for beskæftigelsesindsatsen og et tydeligere værdifokus hos medarbejderne i Beskæftigelsesafdelingen.
- Vi ser en tendens til, at indsatsen overfor de ledige bliver mere og mere bureaukratisk og processtyret. Det betyder, at målet med beskæftigelsesindsatsen nemt drukner i regler og procedurer. Derfor er der behov for en ny indsats, hvor processer og regler ikke er målet, men et af midlerne til at nå målet om at få flere ledige i arbejde. Med den nye indsatsplan ønsker vi at skabe større gennemsigtighed, mere effektive sagsgange samt en øget aktiveringsgrad, og så skal ledere og medarbejdere klædes endnu bedre på rent fagligt, siger formanden for Beskæftigelsesudvalget, Ingelis Sander (V).
Ifølge chefen for Beskæftigelsesafdelingen, Carsten Lagoni, oplever nogle ledige, at der ikke er sammenhæng mellem kontanthjælp og understøttelse, beskæftigelsesrådgivningen og de jobtrænende tilbud.
- Vi skal blive endnu bedre til at støtte den ledige i at løse sit problem. Samtidig ønsker medarbejderne i Beskæftigelsesafdelingen større tydelighed og værdi i arbejdet. Det betyder ikke, at de regler, der nu engang er, ikke skal overholdes. De skal bare i højere grad sættes ind i sammenhæng, som giver mening for enkelte, siger Carsten Lagoni.
I forbindelse med budgetforliget 2010 besluttede Byrådet, at der skulle udarbejdes et forslag til, hvordan beskæftigelsesindsatsen kunne styrkes fremadrettet. Visionerne i den nye indsatsplan skal nu diskuteres i det Lokale Beskæftigelsesråd (LBR) og byrådet.
mou
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.