
Når byrådet i Odsherred i aften skal andenbehandle sit budget, bliver det uden at genåbne budgetforliget for at finde den besparelse på 0,4 pct., som alle kommuner blev pålagt på et virtuelt borgmestermøde i fredags.
- Det kommer ikke til at ske, fastslår borgmester Thomas Adelskov (S) over for DK Nyt.
Odsherred er en af de kommuner, som har holdt sig indenfor de udmeldte budgetrammer. Men fordi andre kommuner har overskredet rammen, skal kommunerne under ét finde 1,1 mia. kr. for at overholde økonomiaftalen med regeringen. Besparelsen på 0,4 pct. var KL-formandskabets bud på en simpel løsning til at komme i mål.
- Men det er fuldstændig urimeligt, hvis vi skal spare, fordi nogle andre kører derudad. I denne debat er ordet solidaritet blevet hevet frem, men solidaritet starter efter mine bedste begreber ikke på den sidste dag, men på den første dag, siger Thomas Adelskov, som har appelleret til, at resten af byrådet støtter hans holdning.
Borgmesteren finder det urimeligt, hvis Odsherred skal skære ældreområdet, skoler eller dagtilbud, som i forvejen kører med stramme budgetter, og kommunens anlægsbudget er helt nede på 60 mio. kr., så der er ikke meget at skære af.
- Det vil også være helt urimeligt, hvis de få penge, vi har sat af til ekstra cykelstier, skal pilles af, fordi København blæser derudad med nye, store cykelstiprojekter. De kommuner, der ligger over, må selv finde ud af at få skåret ned på et niveau, hvor de overholder rammerne, siger han.
København lægger beslag på 20-25 pct.
Utilfredsheden er også stor hos andre kommuner, som overholdt rammerne, men nu alligevel skal beskære deres indgåede budgetter.
I Aalborg retter borgmester Thomas Kastrup-Larsen (S) også et kritisk blik mod hovedstaden.
- Det er jo sådan, at der både er nogle kommuner, der har valgt at sætte deres service op med helt op til fire pct., og dermed i mine øjne har handlet knap så solidarisk i forhold til fællesskabet, hvis man skal udtrykke det diplomatisk, siger han til Nordjyske.
- Og samtidig er der også nogle hovedstadskommuner, som kører med nogle enormt store anlægsbudgetter. Bare sådan en kommune som København lægger jo beslag på 20-25 pct. af kommunernes samlede anlægsbudget, selvom den størrelsesmæssigt kun udgør 10 pct. Og når man gør sådan noget, er det klart, at kommunerne kommer til at stå med en meget stor udfordring, siger han til avisen.
Regnskabsteknisk løsning
Aalborg løser ifølge Kastrup-Larsen opgaven ved at lave en negativ buffer på anlægsbudgetttet i forventning om, at nogle af de planlagte anlægsopgaver ikke når at blive gennemført i 2022 og dermed kan skubbes til 2023.
Samme model tegner til at blive løsningen i bl.a. Esbjerg og Vejle.
- I praksis er det en teknisk udskydelse af uspecificerede anlægsprojekter, og det er selvfølgelig med den begrundelse, at vi alligevel ikke ved, hvor mange projekter, der kan nå at blive gennemført i 2022, og om prisniveauet på byggefronten bliver ved med at være så højt, at noget skal udsættes, fordi det ellers bliver for dyrt, siger Esbjerg-borgmester Jesper Frost Rasmussen (V) til JydskeVestkysten.
- Senere kan vi så eventuelt fremrykke investeringerne igen, for i princippet gør vi det bare for at sikre, at vi ikke kører for stærkt lige i det øjeblik, vi kører forbi fotofælden, tilføjer borgmesteren, som mandag gav byrådets øvrige partier en orientering om sagen. Også her var der vrede over, at alle kommuner skal skære.
- Det er fuldstændig urimeligt, at de kommuner, der har overholdt loftet, skal betale prisen. Det giver ingen mening, og det skaber konflikter i kommune-danmark, når man bliver kollektivt straffet, fordi nogen kører for stærkt, siger Jesper Frost Rasmussen til avisen.
Behov for nyt aftalesystem
I Vejle mødes alle gruppeformænd i dag for at drøfte besparelserne, og borgmester Jens Ejner Christensens (V) oplæg er også her at finde besparelsen som en negativ pulje på anlægsbudgettet, fortæller han til Vejle Amts Folkeblad.
Også Jens Ejner Christensen er vred over den kollektive straf.
- Det har jeg fortalt KL's næstformand, Martin Damm (V). Det burde være de kommuner, der har overskredet rammerne, der skulle rette ind. Jeg tror ikke, vi kan fortsætte det nuværende aftalesystem, siger han til avisen.
KL's formandskab har da også givet udtryk for, at der skal findes en ny proces for kommende budgetlægninger.
Kommunerne har fået frist til 15. oktober til at finde de 0,4 pct.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.