
I 2020 holdt de kommunalt ansatte barns sygedag 218.000 dage. Det er knap 67.000 færre barns sygedage end i henholdsvis 2019 og 2018. De mere end 350.000 kommunalt ansatte, målt i fuldtidsstillinger, var også selv markant mindre syge i samme periode. Det viser tal, som DM Akademikerbladet har trukket fra Kommunernes og Regionernes Løndatakontor (KRL), skriver DM Akademikerbladet.
Samme billede viser sig blandt ansatte i Danske Regioner, hvor en stor del af frontpersonalet er ansat. Her har der været et fald på mere end 18.000 barn-sygedage i 2020 sammenlignet med hvert af de to forrige år.
Faldet i sygefraværet kan afspejle flere ting, siger Claus D. Hansen, som er lektor på Institut for Sociologi og Socialt Arbejde på Aalborg Universitet.
- Der var meget få, som havde influenza sidste år. Og da mange var hjemsendt, har vi undgået mange infektionssygdomme. Under hjemsendelsen har det mange steder også været ok at arbejde hjemme på nedsat kraft, hvis man havde syge børn eller måske selv var lidt småsløj, siger Claus D. Hansen.
Han forsker i bl.a. sygefravær og arbejdsmiljø og er medforsker på et igangværende projekt, der undersøger de kort- og langsigtede konsekvenser af coronakrisen, og hvad bl.a. hjemmearbejde betyder for en række faggrupper.
Svært at få det hele til at hænge sammen
Ifølge Claus D. Hansen er det en reel problematik for mange familier, at den øgede grad af hjemmearbejde blander arbejde og privatliv sammen.
Når der ikke er helt klare regler og retningslinjer for arbejde under egen eller børns sygdom, er der også større risiko for at arbejde, selvom man måske ikke burde.
46-årige Laila Louise Brorsen Fredslund er alenemor til tre børn i alderen 9-17 år. Selvom hun har ret til barnets to første sygedage i sit job i Aarhus Kommune, bruger hun ikke altid dagene, når børnene er syge. Hun oplever, at balancen mellem syge børn og arbejde er svær at navigere i.
- Jeg ville ønske for mine børn, at jeg var bedre til altid at melde barns sygedag, for så lukker jeg ned for arbejdet og er der 100 pct. for mit barn. Men når man som jeg er forholdsvis ny på arbejdspladsen, vil man gerne vise, at man er dedikeret og ikke har for mange fraværsdage. Jeg er nok lidt slem til at lade mine børn komme i anden række, siger Laila Fredslund.
- Der er et stor pres der. Det er nemt lige at tænde computeren og følge med i et zoom-møde hjemmefra, når man er hjemme med sygt barn eller selv er sløj. Mange forældre fristes også til at sende sine børn afsted, selvom de har mistanke om, at de ikke er helt friske, fordi de allerede har haft et par sygedage med barnet og ikke har andre muligheder for pasning, siger Claus D. Hansen og påpeger:
- Omvendt kan hjemmearbejde også være en fordel for arbejdstageren. Det giver mere fleksibilitet og mulighed for netop at passe sine børn imens man arbejde på lidt nedsat kraft. Det kommer meget an på, hvordan det forvaltes af den enkelte arbejdsgiver. Bliver det gjort mere frit at arbejde hjemme, så man selv kan forvalte sin arbejdstid, kan det også have en positiv indflydelse på graden af sygefravær, for så registrerer vi ikke lige en sygedag, men arbejder i stedet for, og det er nok bl.a. det vi ser i de faldende sygefraværstal for 2020.
sfe
FAKTA
Barns sygedag blandt kommunalt ansatte
Fraværsdagsværk / Fraværsdagsværk pr. fuldtid
Alle ansatte i 2020: 218.148 / 0,6
Alle ansatte i 2019: 285.123 / 0,7
Alle ansatte i 2018: 285.211 / 0,7
Akademikerne i 2020: 14.623 / 0,7
Akademikerne i 2019: 21.757 / 1,0
Akademikerne i 2018: 20.951 / 1,0
Barns sygedage blandt ansatte i Danske Regioner
Fraværsdagsværk / Fraværsdagsværk pr. fuldtid
Alle ansatte i 2020: 69.536 / 0.6
Alle ansatte i 2019: 88.322 / 0,7
Alle ansatte i 2018: 86.968 / 0,7
Akademikere i 2020: 6794 / 0,8
Akademikere i 2019: 9393 / 1,2
Akademikere i 2018: 8879 / 1,1
Kilde: akademikerbladet.dk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.