dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Jacob Ellemann-Jensen (V) trækker sig som formand for partiet, erfarer flere medier.
Jacob Ehrbahn/Ritzau Scanpix

Officielt: Ellemann trækker sig som formand og går ud af politik

Hverken Troels Lund Poulsen eller Stephanie Lose vil oplyse, om de stiller op, når der skal vælges ny formand på landsmødet 18.-19. november.
23. OKT 2023 9.28

Jakob Ellemann-Jensen trækker sig som formand for Venstre, og han trækker sig samtidig helt fra politik. Det fortæller han ved et pressemøde, som partiet har indkaldt til mandag klokken ti. Han stopper i Folketinget allerede i dag.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/officielt-ellemann-traekker-sig-som-formand-og-gaar-ud-af-politik

GDPR