
Midt i en skolestille uge 7 kom Borup Skole i Køge på alles læber, fordi en sag om voldsomme seksuelle krænkelser mellem børn i de små klasser efter manges – bl.a. såvel Køge-borgmesterens som en stribe landspolitikeres – mening ikke er blevet håndteret korrekt.
Kritikken blev så intens, at byrådet bad Børne- og Undervisningsministeriet om at blive kigget over skuldrene, for kunne man have gjort noget anderledes? Onsdag stillede skolechefen op til et dialogmøde med forældre til børn i indskolingen, men uden at kunne levere konkrete svar på, hvad konsekvensen bliver for de børn, der er anklaget for at begå overgreb.
Sagen fra Køge var ikke den eneste om overgreb på børn, som kom frem i ugens løb. En tidligere ansat på en skole på Frederiksberg har siden efteråret siddet varetægtsfængslet for bl.a. voldtægt af et etårigt barn. I øvrigt har mere end hver fjerde kommune ikke en opdateret beredskabsplan for overgreb mod børn og unge.
En udløber af balladen om Borup Skole blev onsdag, at tidligere MF og nuværende 1. viceborgmester for Dansk Folkeparti i Guldborgsund René Christensen hoppede til Moderaterne. Senere samme dag fik han følgeskab af to byrådskolleger – eller det vil sige, den ene gik med til M, den anden til DD – og partihopperne henviste specifikt til den “skingre” retorik, der har været om krænkelserne på Borup Skole.
I en ganske anden boldgade venter man i Albertslund ikke på, at Ankestyrelsen kommer med en varslet udtalelse om kommuner og udenrigspolitik. Et flertal i byrådet er overbevist om, at det er lovligt at sende penge til nødhjælp, og besluttede i denne uge at bevilge 50.000 kr. til civilbefolkningen i Gaza.
Allerede op til weekenden bragte en af Socialdemokratiets aspiranter til at blive spidskandidat efter siddende borgmester Steen Wrist, der ikke genopstiller, sig i søgelyset. Aspiranten, Andreas Dyhrberg Andreassen, blev i en analyse bragt i lokalmediet Fredericiaavisen lovprist af redaktør Janus Bang, mens de øvrige S-bud på en kandidat blev talt ned. Intet sted fremgik det dog, at redaktøren og aspiranten er brødre, eller at Dyhrberg ejer Fredericiaavisen. Den manglende deklaration og slagsiden i analysen førte til kritik i et konkurrerende lokalmedie og til, at Andreas Dyhrberg Andreassen blev grillet i TV2’s medieprogram Presselogen.
I den principielle afdeling slog en ekspert i lobbyisme til lyd for, at en kommune som Kalundborg bør gå væk fra at holde lukkede møder med Novo Nordisk – selv om borgmester Martin Damm (V) har forsikret, at medicinalgiganten ikke får positiv særbehandling. I et demokratisk perspektiv er det vigtigt, at kommunerne spiller med åbne kort, lød ekspertens begrundelse.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.