REBILD: Sidsel Brøndberg Simonsen, der oprindeligt havde hjemme hos Den Sociale Fællesliste i Rebilds byråd, skifter til SF. Det skriver TV2 Nord. Siden Sidsel Brøndberg indtrådte i byrådet 2022, har hun arbejdet tæt sammen med SF-kollega Morten Kamstrup.
"Særligt i mit samarbejde med Morten Kamstrup er det blevet tydeligt for mig, at jeg politisk hører til i SF, og jeg ser frem til at fortsætte arbejdet i byrådet," skriver Sidsel Brøndberg Simonsen i en pressemeddelelse.
Og det glæder Morten Kamstrup, der hidtil har repræsenteret SF alene i byrådet. "Nu er vi to til at sætte SF’s mærkesager på dagsordenen i Rebild Kommune," udtaler han.
ap
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.