HOVEDSTADEN: Praktiserende Lægers Organisation (PLO) sætter patienters sikkerhed på spil, når de ikke vil indgå i et samarbejde med regionen om akuttelefon-ordningen 1813. Det siger landsorganisationen Danske Patienter til Politiken.
Efter Region Hovedstaden besluttede at nedlægge den tidligere ordning, hvor praktiserende læger sad ved akuttelefonerne, og i stedet ansætte sygeplejersker, har PLO boykottet de cirka 200 stillinger, som der stadig var tiltænkt læger i ordningen. Og det går ud over patienterne, mener formanden for Danske Patienter, Lars Engberg. Lægerne er ikke alene om at løse situationen, men:
- PLO kunne lægge ud med at sige, at de vil begynde at søge stillingerne, hvis regionen til gengæld sørger for en grundig evaluering af 1813 og er åbne for, at systemet skal laves om, hvis evalueringen viser, at konstruktionen ikke er god, siger han.
hns
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.