ODENSE: Vandværket Dalumværket ved Odense er lukket, efter at en måling har afsløret en for høj koncentration af pesticider i drikkevandet, oplyser VandCenter Syd, der oplyser, at der er tale om pesticidet desphenyl-chloridazon. Stoffet stammer fra et ukrudtsmiddel, der i dag er forbudt i Danmark, men tidligere har været anvendt i produktionen af roer, rødbeder og løg.
Grænseværdien for pesticidet er 0,1 mikrogram per liter, og målingen viste 0,14. I sidste uge blev Lindvedværket, der også hører under VandCenter Syd, lukket efter en måling på 0,49. Værket blev åbnet igen onsdag, efter VandCenter Syd havde lokaliseret vandboringerne med for høje værdier. Driften blev omlagt, så der kunne leveres vand, der lever op til grænseværdien.
Styrelsen for Patientsikkerhed i lignende sager har vurderet, at der for stoffet desphenyl-chloridazon skal være langt større koncentrationer, før det er sundhedsfarligt.
ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.