SF's formand, Pia Olsen Dyhr, overtager Jacob Marks valgkreds. Det skriver TV 2 Øst. Dermed skifter partiformanden fra Københavns Storkreds til Sjællands Storkreds.
- Jeg er blevet spurgt af SF Sjælland, om jeg vil stille op som spidskandidat i storkredsen, og det tilbud har jeg takket ja til, siger Pia Olsen Dyhr til TV 2 Øst.
SF-stemmeslugeren Jacob Mark stopper i dansk politik ved udgangen af november. Fra 1. december skal han være senior public affairs manager i energiselskabet Andel.
Det næste folketingsvalg skal senest finde sted 31. oktober 2026.
Pia Olsen Dyhr siger til TV 2 Øst, at hun længe har kigget på Sjællands Storkreds. Siden 2018 har Pia Olsen Dyhr og hendes mand haft sommerhus på Orø. Og det er planen, at hun flytter til Orø, når hendes børn bliver voksne. Sommerhuset er en flexbolig, siger hun.
Stemmesluger-farvel
Det er muligvis med udsigten til mange SF-stemmer, at Pia Olsen Dyhr overtager Jacob Marks valgkreds. Ved det seneste folketingsvalg i 2022 blev Jacob Mark landets femtestørste stemmesluger.
Han fik over 30.000 personlige stemmer. Det var flere end Pia Olsen Dyhr og kun overgået af fire partiledere. Hun frygter ikke at skulle overtage Jacob Marks valgkreds.
- Jacob er en vidunderlig person og politiker, men fordi jeg har været i politik gennem længere tid end Jacob, har jeg måske en bredere politisk palette at tage fra, siger hun til TV 2 Øst.
Officielt skifter Pia Olsen Dyhr valgkreds og bliver ny spidskandidat i Sjællands Storkreds, når der har været en urafstemning blandt SF'erne på Sjælland, skriver mediet. Jacob Mark glæder sig over at kunne stemme på Pia Olsen Dyhr ved næste valg.
- Til næste folketingsvalg kan jeg nu stemme på min makker, ven og den dygtigste politiker, jeg kender, skriver han på den sociale platform X.
Andre partiledere
I Sjællands Storkreds bliver Pia Olsen Dyhr ikke den eneste partiformand på stemmesedlen.
Udenrigsminister og partileder for Moderaterne Lars Løkke Rasmussen er opstillet i kredsen, og det samme er Dansk Folkepartis formand, Morten Messerschmidt. Han er skiftet til kredsen, efter at partistifter Pia Kjærsgaard (DF) har meddelt, at hun ikke genopstiller ved næste valg.
Når der skal findes en ny spidskandidat for SF i København, melder finansordfører Lisbeth Bech-Nielsen sig på banen. Det oplyser hun torsdag aften i en mail.
- Når Pia har vurderet, at det er bedst for SF, at hun stiller op i storkreds Sjælland, er der nogle meget store sko at udfylde. Det vil jeg gerne gøre mit bedste for at kunne gøre, lyder det.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.