
SYDDANMARK: PLO Syddanmark, som repræsenterer regionens praktiserende læger, har opsagt aftalen om, at de praktiserende læger passer regionens lægevagt. Det sker med seks måneders varsel fra 1. april, og dermed passes lægevagten uændret indtil 1. oktober.
Lægerne ønsker dog fortsat, at der skal være en lægevagt drevet af de praktiserende læger, oplyser PLO. Men det skal være en moderniseret lægevagt med en reduceret vagtbelastning.
- Den nuværende lægevagtsaftale er 15 år gammel og stammer fra en tid, hvor arbejdsbelastningen for praktiserende læger var langt mindre, og strukturen i sundhedsvæsenet var helt anderledes. Vi kan ikke i al evighed fortsætte med at køre uændret videre, siger formanden for PLO Syddanmark, Birgitte Ries Møller.
Region Hovedstaden står selv for sin lægevagt, og sidste år besluttede Region Sjælland at gøre det samme, mens det i Syddanmark, Midtjylland og Nordjylland fortsat er de praktiserende læger, der har tjansen. I de tre regioner har PLO og Danske Regioner aftalt at forhandle om en modernisering af aftalerne i løbet af i år, men nu lægger lægerne altså ekstra pres på i Syddanmark ved at opsige aftalen.
Lokale konsultationer ubemandede
Det sker, efter at en række kommuner i regionen i januar kritiserede, at de pludselig havde opdaget, at deres lokale konsultationssted ikke var bemandet.
PLO forsvarede sig med, at man som følge af corona havde indført flere videokonsultationer, og at et mindre behov for fysiske konsultationer og øget pres på telefonen gjorde det nødvendigt at skrue ned for de mindre konsultationssteder. Men regionen har bedt om, at de aftalte konsultationssteder igen bliver bemandet, i takt med at coronasituationen bliver normaliseret.
PLO ønsker ikke at vende tilbage til de mange geografiske placeringer fremover.
- Siden den nuværende vagtaftale blev indgået, er sygehusene blevet specialiseret og samlet på færre matrikler. Lægevagten bør gennemgå en tilsvarende udvikling, så vi har færre konsultationslokaler i tilknytning til sygehuse med akutmodtagelser, hvor borgerne kan være trygge ved, at de får den nødvendige hjælp, hvis der er noget alvorligt galt, siger Birgitte Ries Møller.
Formand tror på aftale
I november nedsatte regionen og PLO Syddanmark en fælles arbejdsgruppe til at se på, hvordan lægevagten bedst moderniseres og indrettes til fremtiden. Formanden for regionens udvalg for det nære sundhedsvæsen, Bo Libergren (V), er fortrøstningsfuld i forhold til, at det arbejde bærer frugt.
- Syddanskerne kan være helt trygge ved, at de kan få hjælp, når de har brug for det. Både nu og i fremtiden. Jeg håber og tror på, at regionen og PLO Syddanmark i fællesskab også fremover kan finde frem til en god aftale, der fortsat sikrer høj kvalitet og nærhed i lægedækningen, og som samtidig moderniserer lægevagten, siger han.
Lægevagtsaftalen med PLO Syddanmark koster årligt 183,8 mio. kr. Regionen stiller lokaler, it-udstyr og telefoni til rådighed, men derudover har opgaven været PLO Syddanmarks.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.