dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Pukkel af overarbejde i Kalundborg

Ny Kalundborg fødes med en stor pukkel af overarbejde
KORT NYT
23. NOV 2006 7.21
Når den nye store Kalundborg Kommune er en realitet fra nytår, må den træffe et valg: Enten må den til lommerne med en stor ekstra løncheck, eller også må den regne med, at mange ansatte bliver hjemme på afspadsering.

For puklen af overarbejde er så stor, at nogle medarbejdere har tre måneders afspadsering til gode, skriver Kalundborg Folkeblad.

Der er kommunale medarbejdere, der har overarbejde svarende til tre måneder, hvis timerne skal afspadseres, fortæller Hanne Olesen, der er tillidsrepræsentant for kommunens HK-ansatte.

Forberedelsen til kommunesammenlægningen har givet ekstra arbejde, fordi medarbejderne både skal passe driften i den gamle kommune og forberede den nye.
- Det har betydet dobbeltarbejde for mange medarbejdere, og nu kan citronen ikke presses mere, siger Hanne Olesen til avisen.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/pukkel-af-overarbejde-i-kalundborg

GDPR