2012 bliver en afgørende kampplads for og imod de rednings- og akutlægehelikoptere, der skaber tryghed især i yderområderne og på øerne.
Begge tjenester skal nemlig om kort tid vendes og drejes af politikerne i en tid med dårlig økonomi. Aktørerne er allerede i gang med at positionere sig, skriver jp.dk.
Forsvarets redningshelikoptere sættes ind over hele landet, når der er akut brug for det, men allerede i 2009, da Venstre beklædte forsvarsministerposten, indgik et stort flertal af Folketingets partier et forsvarsforlig, der rakte frem til 2014.
I det skrev politikerne, at bl.a. den civile helikopter-redningstjeneste skulle under lup. Man så mulighed for med bedre materiel at kunne gå ned fra to til kun en helikopter i Jylland og at anbringe den et centralt sted.
Dette analysearbejde skulle være klar i dette forår, og materialet er nu på vej til politikerne, skriver jp.dk.
For flere helikopteres vedkommende udløber forsøgsordningerne i år.
srl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.