dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
De tre ministre Wammen, Lose og Egelund har nu smidt blå partier og Enhedslisten ud af forhandlingerne om næste års finanslov. (Arkivfoto).
Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix

Regeringen smider blå partier og Enhedslisten ud af finanslovsforhandling

EL, LA, DD, DF og K er ude af forhandlingerne om finansloven for næste år, fortæller regeringen.
7. NOV 2024 6.45

Regeringen har smidt fire blå partier og Enhedslisten ud af forhandlingerne om næste års finanslov. Kravene til finansloven har været for store, og partierne har ikke vist sig villige til at prioritere i deres ønsker. Det fortæller finansminister Nicolai Wammen (S), økonomiminister Stephanie Lose (V) og uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund (M) til Ritzau.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/regeringen-smider-blaa-partier-og-enhedslisten-ud-af-finanslovsforhandling

GDPR