dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Regionen indgår endelig kontrakt om bygning af hospitalsklynger

Tidsramme, kvalitet og pris er låst fast på 80 pct. af milliard-byggeriet på Nyt Odense Universitets Hospital.
25. JUN 2019 7.12

SYDDANMARK: Region Syddanmark indgik i september sidste år en endelig kontrakt med JV CMB/Itinera om at bygge vidensakse og behandlings- og sengeafsnit på Nyt OUH, der udgør første del af det store milliard-byggeri. Denne del af byggeriet går i gang her til sommer.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/regionen-indgr-endelig-kontrakt-om-bygning-af-hospitalsklynger

GDPR