dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Regioner tilbyder krisehjælp efter skudangreb i Fields

Region Hovedstaden stod som den første klar med krisehjælp til folk, der var i Fields under søndagens skudepisode. Men der er også hjælp at hente i landets andre regioner, hvis borgere var til stede i indkøbscentret - fx i Region Nordjylland.
4. JUL 2022 10.30

Psykiatrien i Region Nordjylland har mandag etableret et psykosocialt beredskab efter de tragiske hændelser i Fields søndag aften. Her tilbydes professionel hjælp til at håndtere de eventuelle reaktioner, som kan følge efter en voldsom hændelse, oplyser Region Nordjylland.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/regioner-tilbyder-krisehjaelp-efter-skudangreb-i-fields

GDPR