dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Sidste år samlede borgmester Tomas Breddam (S) et bredt flertal om en toårig budgetaftale for 2024-2025.
Andreas Elkjaer/Roskilde Kommune

Roskilde løfter folkeskolen i tilføjelse til toårig budgetaftale

Sidste år indgik et flertal i Roskilde Byråd en budgetaftale for 2024 og 2025. Der tilføres 14 mio. kr. ekstra til skolernes drift.
10. OKT 2024 13.00

ROSKILDE: Sidste år indgik partierne Socialdemokratiet, Venstre, Det Konservative Folkeparti, Socialistisk Folkeparti, Radikale Venstre, Liberal Alliance og Dansk Folkeparti en toårig budgetaftale, som løsgænger Mads Præstegaard også har tilsluttet sig. Kun Enhedslisten står uden for aftalen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/roskilde-loefter-folkeskolen-i-tilfoejelse-til-toaarig-budgetaftale

GDPR