ROSKILDE: To udvalg i Roskilde Kommune - Plan- og Teknikudvalget og Klima- og Miljøudvalget - er meget optaget af, at adgangen til opladning ikke skal være en hindring for, at flere køber en elbil. Derfor starter arbejdet nu på at få udarbejdet en samlet plan for placering af ladestandere i hele kommunen.
I dag er der omkring 15 offentligt tilgængelige opladningssteder for elbiler i Roskilde Kommune. Men det er ikke alle steder, der understøtter alle typer elbiler, og det er heller ikke alle steder, der er lige praktisk placeret. Derfor har Plan- og Teknikudvalget besluttet at starte en dialog med de forskellige leverandører af ladestandere og andre interesserede for at udvikle en egentlig plan for den bedste placering af ledestandere i kommunen.
- Vi er meget optaget af, at få skabt en struktur, som gør, at borgerne ikke fravælger elbilen. Vi er en klimakommune, der er gået foran med blandt andet vores satsning på elbusser. Men vi har også en rolle som offentlig myndighed i at sikre, at det stigende antal elbiler kan lades op på en fornuftig måde, siger formand for Klima- og Miljøudvalget, Karim Friis Arfaoui (S).
mg
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.